Na małych jachtach często niektóre elementy olinowania stałego wykonane są z liny dyneemy, np. części regulujące napięcie sztagu lub liny utrzymujące rufowy bloczek grota. Takie liny są równie wytrzymałe jak ich stalowe odpowiedniki, ale są lżejsze, łatwiej się zginają i mogą być prowadzone przez bloczki. Co ważne, możemy takie elementy olinowania łodzi samodzielnie wykonać, co w przypadku lin stalowych nie jest łatwe bez odpowiedniego sprzętu. W niniejszym szkoleniu zaprezentujemy wykonanie stałej pętli (ucha) np. mocującego linę do okucia na pokładzie oraz pokażemy jak połączyć dwie takie liny (np. w celu wydłużenia, lub zastąpienia przetartej części lin trapezowych). Użyta zostanie lina dyneema bez rdzenia.
Stała pętla z dynemy bez rdzenia
Zrobienie stałej pętli z dyneemy jest dość proste. Do jej wykonania potrzebujemy:
- linę bez rdzenia (najlepiej dyneema bez rdzenia – sam oplot), zazwyczaj grubości 3-5mm
- nożyczki lub nożyk do cięcia liny
- miarkę
- 0,7 metra miedzianego drutu lub igłę do szplajsowania dobraną do grubości liny

Zobacz schemat tego co chemy osiągnąć:

Zobacz film instruktażowy lub przejrzyj opisy i zdjęcia poniżej!
Uwaga! Alternatywnym sposobem łączenia liny dyneema lub robienia ucha stałego jest tzw. brummel lock opisany na końcu tego wpisu (wymaga dostępu do obu końców liny).
1. Zaczynamy odmierzając ok 15-20cm na końcu linki, oraz planując wielkość stałej pętli. Te miejsca możemy zaznaczyć na linie pisakiem, lub w przypadku dyneemy zaznaczając na szybko poprzez zgiecie liny.

2. Będziemy chcieli przewlec koniec liny przez około 5cm liny, by uzyskać pierwszy z trzech odcinków samozaciskających się. W przypadku pracy z drutem zaczynamy od wprowadzenia do wnętrza oplotu pętli zgiętego na pół drutu, w kierunku przeciwnym do docelowego kierunku przewlekania linki (w przypadku użycia igły do szplajsowania, od razu przewlekamy linę z igłą w docelowym kierunku).



3. Zahaczamy koniec linki o pętlę drutu i przewlekamy drut wstecz, by uzyskać pierwszy odcinek samozaciskający się. Po przewleczeniu przeciągamy linę dalej by otrzymać pętlę (ucho) liny o wymaganej wielkości. Powinna nam pozostać swobodna końcówka liny o długości mniej więcej 10-15cm.
Uwaga! Jeśli pętla ma być utworzona na stałym elemencie kadłuba, to przed przewlekaniem obłużmy ją wokół tego elementu!


4. Będziemy chcieli teraz przewlec koniec liny przez następne 5cm liny, by uzyskać drugi z trzech odcinków samozaciskających się. Odległość pomiędzy odcinkami samozaciskającymi się (gdzie liny biegną równolegle obok siebie) nie powinna przekraczać 1cm.



5. Będziemy chcieli teraz przewlec koniec liny tak, by całkowicie schował się w oplocie. Uzyskamy w ten sposób trzeci odcinek samozaciskający się, a końcówka liny zostanie schowana. Odcinek do przewlekania wybieramy ok. 2-3 cm dłuższy niż końcówka swobodnej liny (by mieć pewność, że końcówka liny tym razem pozostanie w oplocie). Odległość pomiędzy odcinkami samozaciskającymi się, tak jak poprzednio, nie powinna przekraczać 1cm. Przewlekamy drut, zahaczamy końcówkę linki i przeciągamy wstecz – jak na zdjęciach poniżej.



6. Otrzymaliśmy pętlę stałą, która nie będzie się zaciskać. Dla lin dla których wytrzymałość jest kluczowa (np. sztag) można dodać czwarty odcinek samozaciskający się.
Proste – no nie?
Połączenie dwóch lin dyneema bez rdzenia o równej grubości
Ze względu na podobieństwo wykonania zalecamy najpier poznać jak wykonauje się stałą pętlę z dyneemy, a dopiero później próbować połączyć dwie liny. Niektóre z powtarzających się kroków zostały w tym opisie celowo pominięte.
Do połączenia dwóch lin dyneema bez rdzenia potrzebujemy:
- linę do połączenia (bez rdzenia)
- miarkę
- 0,7 metra miedzianego drutu lub igłę do szplajsowania dobraną do grubości liny
Zobacz schemat tego co chemy osiągnąć:

Zobacz film instruktażowy lub przejrzyj opisy i zdjęcia poniżej!
1. Zaczynamy układjając dwie liny, które chcemy połączyć obok siebie na długości około 2*15cm = 30cm. Możemy zaznaczyć długość ok. 15cm od końca każdej liny lekkim zgięciem – ułatwi nam to orientację, gdzie powinien być środek połączenia lin.

2. Przewleczemy teraz każdy koniec liny przez około 5cm drugiej liny, by uzyskać pierwszy z trzech odcinków samozaciskających się na każdej linie.









3. By pozbyć się luźnego środka połączenia, możemy pociągnąć za obie widoczne na zdjęciu końcówki liny.

4-5. Każdą z dwóch końcówek (możemy je staperować, by w kierunku końca były cieńsze) przewlekamy jeszcze przez sąsiadującą linę dwa razy, by otrzymać drugi i trzeci odcinek samozaciskający się (analogicznie jak dla pętli stałej). Łącznie otrzymamy sześć takich odcinków, na ostatnich odcinkach, podobnie jak przy stałej pętli, lina wewnętrzna zostaje w oplocie.

Proste – no nie?
Alternatywny sposób łączenia dwóch lin – Brummel Lock
Alternatywnym podejściem, które można zastosować do tworzenia stałego ucha lub łączenia lin, gdy mamy dostęp do obu końców łączonej liny jest tzw. brummel lock. – Poniżej załączam link do tego sposobu łączenia liny dyneema: