Na małych żaglówkach dość przydatne są linki o regulowanej długości, np. liny trapezowe lub liny utrzymujące rufowy bloczek grota. Pozwala to na optymalne ustawienie takiego olinowania. Najprostrzym sposobem na uzyskanie regulowanej długości, jest stworzenie regulowanej pętli. W niniejszym szkoleniu zaprezentujemy wykonanie takiej pętli (ucha) za pomocą liny dyneema bez rdzenia.
Zrobienie regulowanej pętli z dyneemy jest dość proste. Do jej wykonania potrzebujemy:
- kawałek linki (najlepiej dyneema bez rdzenia – sam oplot), zazwyczaj grubości 3-5mm
- nożyczki lub nożyk do cięcia liny
- miarkę
- 0,7 metra miedzianego drutu lub igłę do szplajsowania dobraną do grubości liny

Zobacz schemat tego co chemy osiągnąć:

Zobacz film instruktażowy lub przejrzyj opisy i zdjęcia poniżej!
1. Zaczynamy od ustalenia jaką największą długość pętli będziemy chcieli osiągnąć. Układamy taką najwiekszą pętlę z liny i zostawiamy około 25cm linki na końcu, który będzie służył do regulacji.

2. Będziemy chcieli przewlec koniec regulacyjny przez ok 15-20cm liny, by uzyskać odcinek samozaciskający się. W przypadku pracy z drutem zaczynamy od wprowadzenia do wnętrza oplotu pętli zgiętego na pół drutu, w kierunku przeciwnym do docelowego kierunku przewlekania linki (w przypadku użycia igły do szplajsowania, od razu przewlekamy linę z igłą).


3. Zahaczamy koniec regulacyjny linki o pętlę drutu i przewlekamy drut wstecz, by uzyskać odcinek samozaciskający się.


4. Na przewleczonym końcu zawiązujemy pętelkę (może być zwykły pojedynczy sztyk), która zapobieże przypadkowemu wysunięciu się końcówki regulacyjnej.


5. Otrzymaliśmy pętlę, która przy braku naciągu na linie, pozwala nam na regulowanie jej wielkości. Kiedy natomiast pętla zostanie poddana obciążeniom, lina zewnętrzna się zaciska i hamuje wysuwanie się liny wewnętrznej.
Proste – no nie?