Żaglówka Nautica 450 dla dwóch załogantów prezentuje się świetnie na wodzie i ma niezłe współczynniki nautyczne. Nie bierze się to z nikąd. Oprócz świetnego projektu, ważne jest staranne wykonanie łodzi – kadłuba, masztu, steru, miecza, olinowania i wszelkich dodatków. W nieniejszym artykule uchylimy rąbka tajemnicy i pokażemy od kuchni jak przygotowuje się wszystkie te elementy w stoczni CreeYacht.
Powstawanie łódki zaczyna się od kadłuba i pokładu. Zgodnie z projektem kadłub wykonywany jest z włókna szklanego w technologii monolityczno-przekładkowej z wykorzystaniem form negatywowych. Laminaty kadłuba i pokładu wykonane są z zastosowaniem włókien kierunkowych. Materiał rdzeniowy to spienione PCV. Dzięki przekładce PCV pomiędzy dwoma warstwami laminatu oraz zastosowaniu technologii worka próżniowego (vacuum bagging), do usunięcia powietrza oraz nadmiaru żywicy z laminatu Nautica 450 pomimo zastosowania włókna szklanego, a nie włókna węglowego, pozostaje wytrzymała i lekka (całość jachtu wraz z osprzętem waży poniżej 150kg) i przy tym relatywnie tania.
Poniżej krótki film prezentujący proces powstawania kadłuba:
Bardzo ważnym elementem decydującym o końcowej jakości jachtu jest połączenie kadłuba z pokładem. W Nautice 450 widocznym elementem połączenia jest mocna „listwa odbojowa” dookoła całej łodzi. Równie ważne jest jednak to, czego nie widać – trwałe i mocne połączenie grodzi, wzdłóżników i skrzynki mieczowej, zarówno z kadłubem jak i pokładem. W stoczni CreeYacht przykłada się szczególny nacisk do tego elementu wykonania Nautiki 450, co zapewnia sztywność żaglówki na całej powierzchni i zabezpiecza w szczegołnie niesprzyjających warunkach pogodowych przed odkształceniami i uszkodzeniami.
Osobno laminuje się wlot genakera, miecz i płetwę sterową. Każdy z tych elementów jest ważny. Specjalie „zaoblany” wlot genakera wykonywany w stoczni CreeYacht umożliwia łatwiejsze operowanie najwiekszym żaglem, co szczególnie przy silnym wietrze, lub młodszych załogantach, nie jest bez znaczenia. Miecz i płetwa sterowa wykonywane także w technologii warstwowej i wraz z jarzmem steru powinny być przede wszystkim wytrzymałe, by nie zawiodły w najmniej spodziewanym momencie.
Maszt i bom powstają zakładach SELDEN w Anglii i stamtąd są sprowadzane. Bloki, kipy, wózki są albo z linii NAUTOS, albo HARKEN zależnie od wymagań zamawiającego żaglówkę. Jarzmo steru powstaje na zamówienie specjalnie dla Nautici 450. Podstawowe olinowanie jest takie samo na wszystkich łódkach, ale można na etapie zamówienia dodać, np. wyprowadzenie outhaula/cunninghama do kokpitu. Same liny są starannie dobierane, by zapewnić najwyższą niezawodność i komfort użytkownia. Ewentualne dostosowania muszą się oczywiście mieścić w ramach przepisów klasy.
Cały cykl produkcji łódki trwa średnio ok. 2 miesięcy, ale żaglówek może powstawać wiele równocześnie. Najwiekszą radość budzi wychodząca ze stoczni nowa łodka, lśniąca i jeszcze pachnąca żywicą…
Jeśli chcesz zostać właścicielem żaglówki Nautica 450 skontaktuj się bezpośrednio z producentem.