Łukasz Przybytek nowym mistrzem Polski!

W ramach regat Nord CUP Gdańsk 2017 klasa Nautica 450 rozegrała Mistrzostwa Polski. Bazą regat był już tradycyjnie AZS Centralny Ośrodek Sportu Akademickiego w gdańskich Górkach Zachodnich. Załogi nie mogły narzekać w tym roku na brak wiatru, a najlepiej w takich warunkach poradziła sobie załoga POL 66, z olimpijczykiem Łukaszem Przybytkiem za sterem i Patrykiem Sawickim.

Już od pierwszego dnia startów wiatr zweryfikował doświadczenie i opływanie teamów pływających w klasie Nautica 450. Na akwenie, gdzie klasa rozgrywała mistrzowskie starty siła wiatru średniego była na poziomie 18-19 węzłów, w szkwałach przekraczała 20, dochodziła nawet do 25 węzłów. Było sporo wywrotek, a pierwszy rozgrywany w piątek wyścig ukończyło 5 z 10 startujących załóg. Po dwóch piątkowych startach na prowadzenie wysunęła się załoga POL 66 reprezentująca barwy AZS AWFiS w Gdańsku z doświadczonym żeglarzem, Łukaszem Przybytkiem za sterem i Patrykiem Sawickim, który dopiero zbiera pierwsze szlify żeglarskie, w roli załoganta.

Drugiego dnia startów warunki wiatrowe pozwoliły na nieco więcej, a w związku z tym i załogom pływało się lepiej i więcej łódek przekraczało linię mety. Pomimo tego, że w trakcie wyścigów stawka się nieco tasowała, to pierwszy metę przekraczał niemal za każdym razem team Przybytek/Sawicki; tylko w jednym wyścigu zwycięstwo zdołała im wyrwać załoga ubiegłorocznych mistrzów Polski, POL 50, w składzie Paweł Nawrocki i Piotr Dzierżewicz reprezentujący zegrzyński klub Przystani Między Żaglami, którzy w pozostałych biegach wymieniali się miejscami z załogami POL 55 – ProData Team, Witold Małecki/Maciej Odważny i POL 58 – HRM Racing Team, Anna Jabłońska i Jakub Mendys.

Ostatniego dnia mistrzostw Łukasz Przybytek i Patryk Sawicki już tylko postawili kropkę nad „i” wygrywając wszystkie niedzielne starty, a tym samym zdobywając tytuł mistrza Polski klasy Nautica 450. Srebrny medal zdobyli Nawrocki/Dzierżewicz Sailing Team, którzy dobrymi startami utrzymali drugą pozycję w stawce. Annie Jabłońskiej z HRM Racing Team nie udało się obronić ubiegłorocznego brązowego medalu, na trzecie miejsce na podium wpłynęła ekipa ProData Team, Witold Małecki i Maciej Odważny, a załoga HRM Racing ukończyła regaty tuż za podium, na czwartej pozycji. Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim załogom, które musiały stawić czoła tym mocno wiatrowym warunkom. Specjalne podziękowania składamy firmom Holt i Nautos, sponsorom generalnym Mistrzostw Polski Nautica 450.

Podium Mistrzostw Polski 2017 klasy Nautica 450

1 POL 66: Łukasz PRZYBYTEK, Patryk SAWICKI; North Sails Team, klub AZS AWFiS Gdańsk
2 POL 50: Paweł NAWROCKI, Piotr DZIERZEWICZ; Sailing Machine Team, klub Między Żaglami
3 POL 55: Witold MAŁECKI, Maciej ODWAŻNY; ProData Team

Pełne wyniki dostępne są na stronie Manage 2 Sail >>klik<<

Po mistrzowskim rozdaniu w Gdańsku, klasa jest na półmetku Pucharu Polski – trzy pucharowe starty za nami i trzy pucharowe starty do końca sezonu. Dwie załogi ze szczytu tabeli odbiły trochę od reszty stawki, ale jeszcze wszystko może się zdarzyć – zapowiada się bardzo ciekawa rywalizacja. Najlepsze teamy to aktualnie:

1. POL 50 – Paweł Nawrocki/Piotr Dzierżewicz, Sailing Mashine Team (279 punktów)
2. POL 55 – Witold Małecki/Maciej Odważny, ProData Sailing Team (245 punktów)
3. POL 61 – Tomasz Zambrzycki/Paweł Matusiak, Stale na fali Team (179 punktów)