Nautica 450 zdominowała Mistrzostwa Skiff & Dinghy 2015

W pierwszy weekend sierpnia Gdynia po raz kolejny gościła Mistrzostwa Skiff & Dinghy oraz Puchar Polski klasy Nautica 450 (1-2.08.2015). Yacht Klub Stal Gdynia był gospodarzem tych regat już po raz piąty. Tym razem na najwyższym stopniu podium stanęła ekipa jachtu Nautica 450 Race, Paweł Nawrocki i Michał Żmudziński z nieporęckiej „Między Żaglami”, zajmując pierwsze miejsce zarówno w Mistrzostwach Skiff & Dinghy jak i zawodach Pucharu Polski Nautica 450. Najlepszą rodzimą załogą był team Michał Korneszczuk i Tomasz Kubacki pływający również na Nautice 450, ale w wersji FUN, zajmując odpowiednio 3 i 4 lokatę.

MS&D PPN450 2015 004

 

Podobnie jak w ubiegłym roku najliczniejszą klasą była Nautica 450, która tym razem wywalczyła też czołowe lokaty. Oprócz nich wystartowały załogi jachtów 505, 49er i Omega.

Podczas tegorocznych startów pogoda po raz kolejny okazała się niezbyt łaskawa dla żeglarzy. W sobotę jachty miały w prawdzie sporo wiatru, ale bardzo często zmieniał on kierunek, trzeba więc było szybko na te zmiany reagować. Niemniej jednak pierwszego dnia udało się rozegrać cztery wyścigi. Najlepiej w zmiennych warunkach poradził sobie team Nawrocki/Żmudziński, którzy już w sobotę wypracowali sobie przewagę wpływając na metę naprzemiennie na pierwszej i drugiej pozycji. Na kolejnych miejscach uplasowali się Witold Małecki i Maciej Odważny z Prodata Sailing Team, również na Nautice 450 Race oraz Mariusz Michalski i Piotr Duma z YK STAL Gdynia na 505.

W niedzielę załogi zdołały ukończyć tylko jeden wyścig, gdyż w połowie drugiego startu wiatr kompletnie ucichł, ale nawet ten jeden wyścig spowodował przetasowania w stawce. Dwie pierwsze lokaty pozostały bez zmian, a na trzecie miejsce wskoczyła załoga Michał Korneszczuk i Tomasz Kubacki na Nautice 450 FUN, spychając swoich klubowych kolegów na 505’ce, team Michalski/Duma, na czwartą pozycję.

Dla klasy Nautica 450 regaty te były zaliczane do Pucharu Polski. Zespół Nawrocki/Żmudziński czterokrotnie przepływał linię mety pierwszy, przed Małeckim i Odważnym, którzy tylko w niedzielnym wyścigu byli najszybszym zespołem. Dopiero na trzecim miejscu uplasowała się załoga JKW Poznań Piotra Harasimowicza i aktualnej mistrzyni Polski w klasie Nautica 450, Anny Jabłońskiej.

 

MS&D PPN450 2015 008

Podium Mistrzostw Skiff & Dinghy

  1. Paweł Nawrocki, Mateusz Żmudziński, Nautica 450 Race, Między Żaglami Nieporęt
  2. Witold Małecki, Maciej Odważny, Nautica 450 Race, Prodata Sailing Team
  3. Michał Korneszczuk, Tomasz Kubacki, Nautica 450 FUN, YK STAL Gdynia

 

Podium Pucharu Polski Nautica 450

  1. Paweł Nawrocki, Mateusz Żmudziński, Nautica 450 Race, Między Żaglami Nieporęt
  2. Witold Małecki, Maciej Odważny, Nautica 450 Race, Prodata Sailing Team
  3. Piotr Harasimowicz, Anna Jabłońska, Nautica 450 Race, JKW Poznań

 

Więcej zdjęć z regat od Sail Spotting >>tutaj<<