6 Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450

Na IX regatach Nord CUP zakończyły się właśnie Mistrzostwa Polski klasy Nautica 450. Mimo kapryśnej pogody udało się rozegrać wszystkie 9 wyścigów. Zwyciężyła załoga POL50 – Paweł Nawrocki i Michał Leszko. Drugie miejsce wywalczyła żeńska załoga w składzie Anna Szmul i Gabriela Murach (POL 20), dla których był to pierwszy start w zawodach tej rangi. Trzecie miejsce na podium zajęli Witold Małecki i Maciej Odważny (POL 55).

W ciągu trzech dni startów pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie – wiało raz silniej, raz słabiej, albo wcale. Właśnie te starty z silniejszym wiatrem przypadły do gustu zwycięskiej drużynie, Pawłowi Nawrockiemu i Mateuszowi Leszko. Obaj żeglarze pływali wcześniej na Nautice 450. Paweł Nawrocki, który jest aktualnym liderem klasyfikacji Pucharu Polski w tej klasie, startuje na niej od 2 lat. Podczas pierwszego startu na Nord CUPie, wywalczył pierwszą lokatę, jednak w ubiegłym roku nie udało mu się jej obronić, zatem jest to jego powrót na najwyższe miejsce.

IMG_0716

fot. Emilia Wylandowska

- Silny wiatr był dla nas bardzo dobry – podkreślał po wyścigach Paweł Nawrocki. – Decydowało wówczas doświadczenie i znajomość łódki. Mimo dużej fali i silnego wiatru dobrze radziliśmy sobie z łodzią, a dzięki temu nasza przewaga na mecie była dużo większa, zdarzało się nam wpłynąć na metę i czekać na pozostałe załogi. Natomiast w poniedziałek, kiedy wiatr osłabł, stawka się wyrównała, w trakcie startów lider się zmieniał i na metę wszyscy wchodzili w bardzo niewielkich odstępach czasu – powiedział Paweł po zakończeniu zawodów.

Mistrzowie Polski, na co dzień nie pływają razem, choć wcześniej zdarzyło im się pływać jako team na innym jachcie. Okoliczności sprawiły, że postanowili wystartować wspólnie w regatach Nord CUP. Jak widać z bardzo dobrym skutkiem, gdyż w zasadzie nie dali szans rywalom, wygrywając 7 z 9 wyścigów. Obaj panowie są bardzo zadowoleni ze startów, choć podkreślają, że nadal są jakieś błędy, które wymagają korekty. Obaj podkreślają świetną żeglarską atmosferę Nord CUPu i obaj zamierzają tam wrócić w przyszłym roku. Być może za rok będą ze sobą rywalizować, gdyż Paweł Nawrocki ma innego stałego załoganta, zaś Mateusz Leszko planuje wystartować na X Nord CUPie w charakterze sternika.

Drugie miejsce zajął żeński team, Anna Szmul i Gabriela Murach. Obie zawodniczki również startowały wspólnie po raz pierwszy i po raz pierwszy w regatach Nord CUP. Już wcześniej startowały w regatach, m.in. na 470-ach, więc miały już doświadczenie, ale nigdy nie ścigały się jako team.

- Zdecydowałyśmy się wystartować razem i bardzo nam się podobało. Jesteśmy zadowolone z naszych startów. Nautica 450 jest bardzo przyjemną łódką, ale przy tym też wymagającą. Bardzo dobrze się na niej pływa. W trakcie regat zastanawiałyśmy się jak by to było startować na Nautice RACE zamiast FUN i niewykluczone, że spróbujemy – opowiadała po zakończeniu Mistrzostw Gabriela Murach. – Na pewno chcemy wystartować na Nautice 450 na zbliżających się regatach w Gdyni. A jeśli warunki na to pozwolą, chętnie wystartujemy także w kolejnych klasowych zawodach – dodała. Obie zawodniczki bardzo chwaliły świetną atmosferę zarówno w klasie Nautica 450 jak i na samych regatach Nord CUP, na które zamierzają wrócić w przyszłym roku. Team Szmul/Murach zajął jednocześnie pierwsze miejsce w podkategorii Nautica 450 FUN.

fot. Bartosz Modelski

Kolejny start w klasie Nautica 450 zaplanowany jest na połowę lipca. Załogi rywalizować będą w Mistrzostwach Wielkopolski na Jeziorze Kierskim od 11 do 13 lipca. W ograniczonej ilości, dostępne są jachty Nautica 450, które można wyczarterować na czas regat. Jest to świetna okazja, aby się sprawdzić podczas wspaniałej żeglarskiej imprezy. Kontakt – Nautica Boats: info@nauticaboats.pl lub telefonicznie +48 58 352 37 13.

/EAW/