I Mistrzostwa Polski Nautica 450

W dniach 11-12.07.09 rozegraliśmy I Mistrzostwa Polski Klasy Nautica 450, które odbyły się na Górkach Zachodnich w Gdańsku podczas Raiffeisen Leasing Nord Cup 2009. W Mistrzostwach wzięło udział 5 jachtów.

Pogoda w tym roku nie rozpieszczała zarówno organizatorów, jak i uczestników. Zmienne warunki, silne podmuchy wiatru i padający w sobotę deszcz były przyczyną wywrotek oraz decyzji o skróceniu trasy. Jednak profesjonalizm zespołu sędziowskiego Tomasza Sawukinasa, jak i umiejętności zawodników pozwoliły uniknąć kolizji i wszystkim jachtom udało się ukończyć biegi. Nautica 450 startowała tym razem wspólnie z jednej linii razem z 505 i Hornetami.

Zacięta walka między zawodnikami trwała podczas wszystkich wyścigów. Łódki aż do linii mety walczyły o najlepszą pozycję – mówi Marcin Rymer, który zajął finalnie II miejsce. Widowiskowe pojedynki rozegrano w niedzielę na ostatnim kursie z wiatrem na genakerach, woda była gęsta od łódek, a zmienne warunki sprawiły, że każdy mógł się wykazać umiejętnościami. W sobotę zaskoczył nas silny wiatr i nie uniknęliśmy wywrotki – dodaje Małgorzata Malinowska, startująca po raz pierwszy w klasie.

W sobotę, podczas wieczornego wspólnego grilla można było obejrzeć zdjęcia i filmy wykonane tego dnia na wodzie – „To dobry sposób na przedłużenie atmosfery z wody” – komentuje Dorota Stawska, sternik s/y Rioja z klasy turystycznej. – Zawodnicy mają możliwość podpatrywania umiejętności innych, ale także analizowania własnych dokonań i korygowania błędów.

W niedzielę 12 lipca odbyło się zakończenie regat. Zwycięskie załogi otrzymały szklane puchary. Natomiast wszyscy brali udział w loterii nagród sponsorowanych między innymi przez firmy Raiffeisen Leasing Polska SA, Gersson, Ocean Sails, Vector Sails.
Wyniki końcowe przedstawiają się następująco:
1. POL 4 Ortyl Kamil / Zawadowicz Robert
2. POL 12 Rymer Marcin / Wróblewski Jarosław
3. POL 3 Sylwestrzak Mateusz / Malinowska Małgorzata
4. POL 10 Traczyński Paweł / Traczyńska Ania
5. BN Korneszczuk Michał / Bartkowski Tomasz

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Mistrzostw oraz filmu z Raiffeisen Leasing Nord Cup 2009 na YouTube.